کاهش ۵۳ درصدی میزان بارش‌های همدان

0 5

مدیرکل هواشناسی استان همدان گفت: از ابتدای سال زراعی جاری (یکم مهر ۱۴۰۱) تاکنون به طور میانگین، ۳۷ میلیمتر بارش در استان به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۶ درصد کاهش یافته است.

حسین عابد افزود: بر اساس داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی و باران سنجی سراسر استان، بارش‌های سه ماهه سال آبی جاری نسبت به میانگین بلند مدت نیز، ۶۶ درصد کاهش دارد.

وی اظهار داشت: بارش‌های پاییزه استان همدان در میانگین بلندمدت ۱۰۵ میلیمتر است که امسال ۶۸ میلیمتر و پاییز سال گذشته نیز ۲۰ میلیمتر کمتر از میانگین بلند مدت در استان همدان بارش داشتیم.

عابد با بیان اینکه خشکسالی برای سومین سال پیاپی استان همدان را فرا گرفته است، تصریح کرد: میانگین بلند مدت بارش سالانه در استان همدان ۳۴۰ میلیمتر است که این میزان برای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ نزدیک به ۲۸۰ میلیمتر ثبت شد.

وی ادامه داد: فصل پاییز یکی از فصول پر بارش استان همدان است که امسال تنها ۱۱ درصد از میزان بارش‌های سالانه استان در آن محقق شد.

مدیرکل هواشناسی استان همدان گفت: در سال آبی جاری شهرستان نهاوند با ۷۰ میلیمتر بارش، بیشترین میزان بارندگی و شهرستان‌های درگزین و فامنین با ۲۰ میلیمتر کمترین میزان بارش را در استان همدان ثبت کرده‌اند.

وی یادآور شد: ایستگاه هواشناسی فرودگاه همدان نیز در این مدت، ۳۰ میلیمتر بارش را ثبت کرده است که این میزان نشان می دهد بارش‌ها در این منطقه نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد و نسبت به بلند مدت ۶۵ درصد کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.