روستای خاکو

0 259

روستای خاکو در ارتقاع شاه‌کوه

روستای خاکو (khako village) یکی از روستاهای شهرستان همدان در استان همدان است. در لحظه‌ نخست شنیدن اسم خاکو این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که «خاکو یعنی چه؟». روستای خاکو در ارتفاعات شاه کوه شکل گرفته و بیشتر زمین‌هایش سنگی و فاقد خاک کافی است. در روایت‎‌های عامیانه مردم روستا این باور وجود دارد که نام روستا،   ابتدا «خاک کو؟» و بعدها به «خاکو» شناخته و نام گذاری شده است.

روستای خاکو در کجا قرار دارد؟

اگر در همدان زندگی می‌کنید و قصد دارید یک روز دلنشین داشته باشید، می‌توانید به روستای خاکو سفر یک روزه داشته باشید، روستای خاکو در ۹ کیلومتری همدان قرار گرفته و برای یک بیتوته کوتاه بسیار مناسب است. این روستا در سراشیبی کوه زیبایی قرار دارد که لذت دیدن طبیعت زیبا را در تمام فصل‌ها امکان‌ پذیر می‌کند. حتی می‌توانید به روستاهایی که در نزدیکی روستای خاکو قرار دارند هم سری بزنید. از جمله روستای ابرو در شرق، روستای چشین در شمال  و روستای سیلوار در غرب. خاکو در پاییز و بهار بسیار رنگارنگ است. خاکو آخرین بار در سال ۱۳۹۳ سرشماری شده و طبق سرشماری جمعیت ۴۴۴ نفر و ۱۲۷ خانوار دارد.

روستای خاکو همدان

روستای پلکانی در جنوب شهر همدان

روستای خاکو خانه‌هایی پلکانی شکل دارد و بام هر خانه با خانه‌ دیگر اختلاف سطح دو تا سه متری دارد. در فصل تابستان خانه‌ها را می‌بینیم که روی بام‌هایشان آفتاب پهن شده است و در زمستان بام‌های یکدست سفید، پوشیده شده با برف. خانه‌ها از سنگ سیاهی که از به طور طبیعی برش خورده، ساخته شده‌اند. وقتی در کوچه‌ها قدم می‌زنید شکل زیبایی که وام گرفته از طبیعت است، به وجدتان می‌آورد.

خاکو یادگاری از صفویان، تا امروز

روستای خاکو، روزگار زیادی را سپری کرده است. گفته می‌شوداین روستا از دوره صفویان شکل گرفته، یعنی می‌شود گفت این روستا قدمت چند قرنی دارد. البته روایت دیگری نیز وجود دارد که حکایت از مهاجرت ساکنان خاکو در دوره قاجار به این منطقه دارد.

 آب و هوای مطبوع

روستای خاکو در منطقه کوهستانی قرار دارد و پوشیده از درخت است، در بهار و تابستان هوای مطبوعی دارد. می‌توانید در روزهای تابستان به باغ‌ها بروید و روز را در سایه‌ درختان زمان بگذرانید، حتی در بهار، گاهی کوه را پوشیده از برف تماشا کنید و در پاییز از منظره زرد و نارنجی خیال‌‌اگیزش لذت ببرید و غرق شوید در طوفان رنگ و زیبایی. این روستا ارتفاع ۲۳۰۰ متر از سطح دریا دارد.

محصولات روستای خاکو

  تابستان را که در روستا باشید، خانه‌ها را می‌بینید با بام‌ها طلایی شده و این طلایی‌ها، آلو و زردآلو هستند که برای خشک شدن پهن شده‌اند روی بام‌ها و می‌توانید شیرینی دلپذیر این خشک‌بار را با خود به خانه بیاورید.

از محصولات دیگر روستای خاکو، گردو و بادام و سنجد است و می‌توانید در تابستان از انگور شیرین و خوش طعم لذت ببرید.

گیاهان کوهی خاکو، از زیبایی تا خواص دارویی

کوه‌هایی که این روستای خاکو را در بر گرفته‌اند، پوشیده شده‌اند از گیاهان دارویی، در فصولی که در آن این گیاهان می‌رویند، زنان و مردان روستا به کوه می‌روند و این گیاهان را می‌چینند. آذربه، شیرین بیان، گل ختمی، خاکشیر، گل گاوزبان، کاسنی، بومادران و گون گیاهان دارویی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند.

امامزاده باباطاهر در کوه سینه باباطاهر

کوهی روبروی روستا قرار دارد به نام کوه سینه باباطاهر که امامزاده باباطاهر در آن قرار دارد. قدمت این امامزاده به  دوره صفویه برمی‌گردد. مردم روستا باور دارند که باباطاهر عریان در این مکان مدفون است و محل اصلی آرامگاه باباطاهر را در اینجا است.

قالی بافی، هنر در حال فراموشی

 مردم روستای خاکو به کشاورزی و دامداری مشغولند. در روستا علاوه بر محصولات باغ‌ها، اهالی روستا یونجه، سیب زمینی و نخود نیز کشت می‌کنند و برخی نیز در کارخانه گرانیت که در ۴ کیلومتری روستا قرار دارد، کار می‌کنند.  در گذشته اکثر زنان روستا قالی‌بافی نیز می‌کردند، اما امروزه تعداد کمتری این کار هنری ارزشمند را انجام می‌دهند.

عکاسی در کوچه‌های روستای خاکو

اگر قصد عکاسی در طبیعت بکر را دارید، روستای خاکو یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌شود، انتخاب کرد. چرا که علاوه بر طبیعت کوهستانی و باغات زیبا، خانه‌هایی با نماهایی سنگی با رنگ سیاه دارد که می‌تواند حس نوستالژیک داشته باشد.

اگر ترغیب شدید روزی را دور از شلوغی‌های شهر در منطقه‌ای بکرو طبیعتی زیبا بگذرانید، می‌توانید به روستای خاکو بروید و از روستا، امامزاده باباطاهر و کمپینگ که در ورودی روستا قرار دارد و دید ۳۶۰ درجه را به شما می‌دهد، دیدن کنید.

کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع شهربان پرس بلامانع می باشد.

نقشه راهنمای روستای خاکو همدان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.