۳۰۰ روستا در استان همدان دچار تنش آبی هستند

0 5

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه ۲۵۰ تا ۳۰۰ روستا در استان همدان دچار تنش آبی هستند، گفت: ۱۶۰ روستا جزء لیست محرومیت زدایی برای آبرسانی بوده که با اضافه شدن ۲۰۰ روستای جدید به لیست محرومیت زدایی و اقدام قرارگاه امام‌حسن مجتبی(ع) مشکل تنش آبی تمام این روستاها مرتفع می‌شود.

فرهاد بختیاری‌فر شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در جلسه بررسی وضعیت آب و فاضلاب شهرستان رزن، با اشاره به ظرفیت خوب قرارگاه محرومیت زدایی و قرارگاه امام‌حسن مجتبی(ع) گفت: در سال ۱۴۰۰ در رابطه با بحث آبرسانی روستایی تعداد ۱۶۰ روستا در سطح استان همدان جزء لیست قرارگاه محرومیت زدایی گرفتند که شهرستان رزن به لحاظ برخورداری بالا از آب آشامیدنی و تکمیل بودن مجتمع‌های آبرسانی کمترین برخورداری را در بحث اعتبارات محرومیت زدایی آبرسانی داشت.

وی افزود: در حال حاضر برای تکمیل این قرارداد قرار است ۲۰۰ روستای جدید با ۷۰۰ میلیارد اعتبار به لیست ۱۶۰ روستای محرومیت زدایی در زمینه آبرسانی اضافه شود که فعلاً این امر به صورت تفاهم نامه بوده و تبدیل به قرارداد نشده و در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ تا ۳۰۰ روستا در استان همدان دچار تنش آبی هستند، گفت: ۱۶۰ روستا جزء لیست محرومیت زدایی برای آبرسانی بوده که در صورت موافقت با اضافه شدن ۲۰۰ روستای جدید به لیست محرومیت زدایی و اقدام قرارگاه امام‌حسن مجتبی(ع) برای اجرای پروژه‌های آبرسانی در این روستاها، مشکل تنش آبی تمامی ۳۰۰ روستا مرتفع می‌شود در ضمن در شهرستان رزن ۲۳ روستا را پیگیر هستیم تا از طریق طرح ملی مشکلات آب این روستاها حل شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان در پایان سرجمع اعتبارات شرکت آب و فاضلاب شهرستان رزن را در سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این میزان، اعتباری افزون بر هشت میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

فرماندار رزن نیز با بیان اینکه شهرستان رزن با ۱۰ مجتمع آبرسانی در سطح استان همدان یکی از شهرستان‌های دارای بیشترین تعداد مجتمع های آبرسانی به شمار می‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر اکثر روستاهای سطح شهرستان تحت پوشش این تعداد مجتمع های آبرسانی هستند.

علی‌اصغر غفاری‌آثار در ادامه با بیان اینکه از ۸۱ روستای شهرستان ۷۶ روستا تحت پوشش امور آب و فاضلاب بوده و پنج روستا تحت پوشش امور آب و فاضلاب نیست، یادآور شد: در حال حاضر شهر رزن دارای چهار حلقه چاه فعال در مدار و هشت حلقه چاه رزرو است.

اجرای سریع خط انتقال و منبع احداثی روستای جربانلو، حفر چاه در روستای کهربغازی و تقویت مجتمع خورونده، آبرسانی به روستای یارمجه باغ در اسرع وقت با اولویت اول، رفع نواقص منبع روستای مرتبط با نینج، اصلاح فرسودگی خط انتقال مجتمع خورونده، اصلاح مشکلات خط انتقال روستای قره بلاق و پیگیری دریافت ماده ۲۳ تصفیه خانه فاضلاب شهر دمق از جمله مواردی بود که در این جلسه فرماندار  رزن نسبت به رفع مشکلات این روستاها توسط مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان خواستار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.