کتابی درباره تاریخ داستان‌نویسی استان همدان

تاریخ ادبیات داستانی همدان منتشر می‌شود

0 6
 حسین زندی نویسنده کتاب با اعلام این خبر گفت: کتاب «سرآغاز تاریخ ادبیات داستانی همدان، هفده داستان از نسل اول نویسندگان همدان» به زودی منتشر خواهد شد. این کتاب در دو بخش تنظیم شده؛ بخش اول که نیمی از کتاب را در برمی‌گیرد به سرآغاز تاریخ ادبیات داستانی استان همدان می‌پردازد. در واقع این بخش به آثار نویسندگان متولد پیش از دهه ۴۰ اختصاص دارد. زندی افزود: در این بخش آثار و سبک نوشتاری و نثر نسل اول نویسندگان استان بررسی شده و به نثرنویسی، ترجمه و وضعیت داستان‌نویسی و تاریخچه داستان‌نویسی همدان می‌پردازد. در این کتاب تلاش شده آثار نویسندگانی که متولد استان همدان بودند یا اینکه بیشتر عمر خود را در همدان گذرانده‌اند، شناسایی و معرفی کند. 
او با اشاره به بخش دوم کتاب سرآغاز تاریخ ادبیات داستانی همدان گفت: در بخش دوم کتاب نیز ۱۷ داستان از ۱۷ نویسنده همدانی آمده است. متاسفانه تعدادی از این نویسندگان از دنیا رفته‌اند و برخی از آنها هرگز کتاب چاپ نکرده‌اند. دلیل انتخاب این آثار آشنایی خواننده با بضاعت نویسندگان همدان است. در واقع در این بخش قرار است خواننده درباره داستان‌ها قضاوت کند.
این پژوهشگر همدانی در ادامه گفت: این مجموعه ادامه خواهد داشت و کتاب دوم این مجموعه به نویسندگان متولد ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷ اختصاص دارد و جلد سوم نیز به آثار نویسندگان متولدین ۱۳۵۷ تا امروز می‌پردازد. در بیشتر استان‌ها چنین کتاب‌هایی چاپ شده است اما در همدان تاکنون به صورت مستقل تاریخ ادبیات داستانی بررسی نشده است در حالی که نخستین کسی که نوشتن داستان تاریخی را در ایران آغاز می‌کند، شیخ موسی نثری بود. تعدادی از نخستین مترجمان دوران معاصر از جمله فاضل خان گروسی و ناصرالملک نیز از همدان بودند اما متاسفانه ما نتوانستیم به درستی داشته‌های خود را معرفی کنیم. 
 
 طرح جلد کتاب اثر مجید برزگر است و این کتاب به زودی با همکاری انتشارات آوا متن و آرادمان روانه بازار خواهد شد. 
پیش از این دو اثر با عنوان مادستان در زمینه همدان‌شناسی از حسین زندی منتشر شده و این سومین اثر اوست.
 
 
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.