کانون نمایش سینما- تئاتر دانش‌آموزی همدان افتتاح شد

0 1

کانون نمایش سینما- تئاتر دانش‌آموزی همدان صبح چهارشنبه دوم اسفند ماه ۱۴۰۲ با حضور مسئول سینما کانون کشور، مدیر کل کانون پرورش فکری و اعضا کانون نمایش سینما- تئاتر دانش‌آموزی در سینما کانون همدان افتتاح شد.

«احمد شهدادی» مسئول سینما کانون با بیان اینکه امروز سلایق کودکان و نوجوانان بسیار متفاوت شده و باید تولیدات فیلم و انیمیشن با توجه به سلایق و خواسته آنها باشد، گفت: وقتی از فیلم صحبت می‌شود باید دو دسته فیلم را مد نظر داشت دسته اول فیلم‌هایی که جنبه هنری داشته و دسته دوم فیلم‌هایی که جنبه تجاری و گیشه ای دارند. 

او با اشاره به اینکه فیلم‌های تولید شده در کانون که نزدیک به ۴۰۰ اثر است بیشتر جنبه هنری دارند، افزود: تقریبا همه این آثار تولید شده در جشنواره‌های جهانی بین ۳۰ الی ۴۰ جایزه را کسب کرده‌اند و جزو کارهای فاخر هنری بوده‌اند مانند فیلم سمپاش که ۱۸۰ جایزه جهانی گرفته است؛ البته به جنبه تجاری هم توجه شده و تولید اخیر کانون انیمیشن بچه زرنگ بوده که هم جنبه هنری داشته و هم تجاری که مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

شهدادی همچنین با اشاره به رسالت مهم کانون که پرورش افکار و کشف استعدادهاست، گفت: بر این اساس در زمینه تولید فیلم به طرح کانون نمایش سینما- تئاتر دانش‌آموزی رسید و در این طرح جوانب مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و قرار است فیلمهای تولید شده براساس گروه‌های سنی مختلف به نمایش دربیاید و در این سینما قرار نیست که بچه‌ها در سنین مختلف هر فیلمی را ببینند.

مسئول سینما کانون با بیان اینکه در سینمای هنری زیباشناسی جدید و خلاقانه مدنظر است، ادامه داد: باید بدانیم که مخاطب اصلی ما دانش‌آموزان هستند و تفاوت کارهای خلاقانه را با کار سطح پایین متوجه شده و ما در طرح سینما دانش آموزی نمایش فیلم‌ها را براساس پایه‌های تحصیلی انجام داده‌ایم. فیلم‌های فاخر کانون  در قالب بسته‌های محتوایی  توسط کارشناسان گزینش و دسته بندی شده و برای مخاطیان مختلف از پیش دبستانی تا دانشگاه بسته‌های مناسب سن‌شان در نظر گرفته شده است.

شهدادی با تأکید بر اینکه کانون یک برند معتبر در ذهن والدین، اولیای مدارس و بچه‌ها است، ادامه داد: با افتتاح این سینما ظرفیتی پیش آمده که بتوانیم تولیدات فاخر کانون را به دانش آموزان، اولیا و والدین معرفی کنیم.

وی افزود: تقریبا ۳۴ بسته تهیه شده و هر بسته متناسب گروه سنی و حوصله مخاطب ایجاد شده و ما در نظر داریم در کنار نمایش فیلم از تئاترهای مناسب هر گروه سنی نیز استفاده کنیم.

مسئول سینما کانون ادامه داد: همچنین ما در نظر داریم برای اجرای نمایش‎‌ها از هنرمندان بومی همان استان بهره بگیریم و با همکاری مدیران کل کانون در استان‌ها نمایش‌های مناسب را برای دانش آموزان در کنار فیلم‌ها اجرا کنیم.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه فیلم‌ها چون متعلق به کانون است به صورت رایگان به نمایش درخواهد آمد، گفت: اما بلیت تماشای نمایش‌ها با توجه به تولید کار جمعی توسط کارگردان و عوامل گروه که یقینا هزینه‌هایی در بردارد با تخفیف‌های دانش‌آموزی با خرید اینترنتی در یک پلتفرم‌های خاص و تعریف شده در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت.

شهدادی در توضیح روند سینما دانش‌آموزی تصریح کرد: در این شرح یک کار بسیار جالب و جذاب دیگری با توجه به فعالیت کانون که با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی است آمده‌ایم تعدادی از کتاب‌های تولید شده کانون را انتخاب کرده‌ایم و طرح  کتاب فیلم را در راستای سینما دانش‌آموزی اجرا کردیم.

وی ادامه داد: روال کار به این صورت است که وقتی دانش‌آموزی فیلمی را برای دیدن انتخاب می‌کند در ابتدا با کتابی که در خصوص آن فیلم است در قالب طرح کتاب فیلم آشنا شده و بعد فیلم مورد نظر را دیده و بعد از کمی استراحت نمایش تولید شده براساس محتوای آن کتاب را که توسط گروه نمایش اجرا می‌شود، می‌بیند و یک روز خاطره‌انگیز را در این طرح برای آنها رقم می‌زنیم.

مسئول سینما کانون خاطرنشان کرد: البته هر اقلیم ساختار خود را دارد و ممکن است این روند در هر استانی با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات کمی متفاوت باشد اما در کل طرح کانون نمایش سینما-تئاتر دانش‌آموزی پیوست سه‌گانه کتاب، فیلم و تئاتر در خود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.