ژئوسایت خورزنه همدان نیازمند سرمایه‌گذاری است

0 12

پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا گفت: طرح گردشگری ژئوسایت خورزنه در همدان زیرنظر میراث فرهنگی تهیه و در کارگروه گردشگری استان مصوب شده و برای تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری کم نظیر نیازمند سرمایه گذاری است.

صاحب محمدیان منصور روز یکشنبه اظهار کرد: منطقه خورزنه از نظر اساطیری و تاریخی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با حضور سرمایه گذار در منطقه می توان خورزنه را به عنوان یک منطقه گردشگری کم نظیر ژئوسایت تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی توان اجرای طرح گردشگری ژئوسایت خورزنه را ندارد گفت: اگر طرح گردشگری با حمایت سرمایه گذار راه اندازی شود به منطقه گردشگری ژئوسایت تبدیل می شود و بازده اقتصادی آن به سرمایه گذار باز می گردد.

پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا ادامه داد: هم اکنون به دلیل نبود زیرساخت ها تنها در این محوطه تاریخی به صورت خود جوش صخره نوردان و مردم عادی برای کوه پیمایی میروند و متاسفانه توسط گنجیابان و تخلیه نخاله های ساختمانی در حال آسیب است.

محمدیان منصور افزود: این محوطه تاریخی طبیعی ۱۵۰ هکتار و از سه تپه شامل تپه دیواره صخره های خورزنه، تپه شاه طهماسب یا الله وردی خان و تپه پنبه زن تشکیل شده است.

کوه خورزنه همدان

وی ادامه داد: آثاری از دوره اشکانی، بنای مدفون و خشت های زیر خاکی در تپه شاه طهماسب کاملا مشهود است.

پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا گفت: تپه خورزنه از هفت غار دستکند تشکیل شده است که بزرگترین غار آن “هفت سورگله” نامگذاری شده که قابلیت بهره برداری برای بازدید گردشگران را دارد و طبق اعتقاد بومیان هفت گله گوسفند می تواند در آن جای بگیرد.

محمدیان منصور با بیان اینکه غار خورزنه غاری است که ستون استالاکتیتی با نشانه های خاص و دایره مانند دارد ادامه داد: در منابع تاریخی از این غار یاد شده است و در کتاب معجم البلدان یاقوت حموی در قرن هفتم هجری از کوه خورزنه نام می برد و می گوید که سنگ شیر را از کوه های خورزنه کنده اند و حتی گفته می شود سلیمان نبی دستور داده که از این کوه سنگ شیر را برداشت کنند و برای همدان بسازند و بنابراین از نظر اسطوره ای و تاریخی عقاید و صحبت های جذابی در باره آن وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اولین کلاس آموزش کوهنوردی همدان در بلندی های این کوه انجام شده است اظهار کرد: وجود صخره هایی خاص در ارتفاعات بالای تپه خورزنه محل مناسبی برای صخره نوردان است که برهمین اساس مدرسه صخره نوردی در این مکان تشکیل شده و کارآموزان صخره نوردی از مبتدی تا حرفه ای در آن آموزش می بینند و هم اکنون از کشورها و شهرهای مختلف بازدید کننده و صخره نورد دارد.

کوه خورزنه همدان

پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا گفت: غار دیگری که در جنگ عراق بمباران شد و ریزش کرده را غار بمباران هوایی نام نهادند و همچنین غار کوچکتری وجود دارد که از جریان های آبی ساخته شده و کاملا طبیعی با عرض کم است و قابل بازدید نیست.

محمدیان منصور با بیان اینکه خورزنه از نظر گیاهی و جانوری گونه های جذابی دارد افزود: طبق اطلاعات زمین شناسی شکل گیری تپه خورزنه در دوران سنوروئیک و زیر دوره نئوژن و پالئوژن در حدود ۲۳ میلیون سال پیش بوده است.

وی گفت: وجود فسیل های دو کفه ای در این تپه نشانه قرارگیری این تپه در آبهای کم عمق است و جلوگیری از عبور آفرود و موتورسواران برای حفظ فسیل های این منطقه ضروری است.

پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا اظهار کرد: خورزنه از نظر تاریخی و اسطوره ای جزو معادن کهن برداشت سنگ تاریخی ایران محسوب می شود که برای ساخت ستون های مسجد جامع همدان و سنگ شیر از سنگ های این محل استفاده شده است.

طرح ملی محوطه تاریخی کوه خورزنه شهرستان همدان سال ۱۴۰۰ در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

این محوطه در فاصله یک کیلومتری غرب روستای تفریجان و در فاصله ۲ کیلومتری شرق شهر همدان (شهرک شهید بهشتی) واقع شده است. استان همدان با بیش از یک هزارو ۸۰۰ اثر تاریخی طبیعی همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.