سه اثر تاریخی همدان در فهرست آثار غیرمنقول فرهنگی ثبت شد

0 0

شهربان پرس به نقل از ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: سه اثر تاریخی این استان در فهرست آثار غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور قرار گرفتند.
محسن معصوم علیزاده روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای حفاظت از آثار فرهنگی تاریخی استان و به پیشنهاد این اداره کل و موافقت دفتر ثبت وزارت میراث فرهنگی سه اثر استان همدان در فهرست آثار غیر منقول فرهنگی و تاریخی به ثبت ملی رسید.

وی ادامه داد: اثر فرهنگی تاریخی خانه تاریخی “ترک” در شهرستان تویسرکان ، خانه تاریخی “آبایی” در شهرستان نهاوند و “برج گلشن” در شهرستان فامنین با شماره‌های جداگانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند و مراتب ثبت آنها به استان از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان در زمینه ثبت آثار در فهرست ملی گفت: قانون ثبت آثار ملی ابتدا در سال ۱۳۰۹ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و مقرر شد آثاری که تا پایان دوره زندیه دارای شان و جایگاه ملی است، شناسایی و در لیستی تحت عنوان لیست آثار ملی ثبت شود.

معصوم علیزاده با اشاره به اینکه میراث بر جای مانده از گذشتگان در مطالعه تاریخ بشر موثر هستند اظهار داشت: حفظ آنها نیازهای گذشتگان را بازگو می کند و در پس هر یک داستانی نهفته است و نیز حفظ آثار می تواند به اعتبارسنجی خاطرات گذشتگان کمک کند.

برج گلشن فامنین ملی شد

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی همدان نیز گفت: مراحل ثبت ملی برج تاریخی گلشن در شهرستان فامنین پایان و ثبت این اثر به استان ابلاغ شد.

اتابک صفری با بیان اینکه مراحل ثبت ملی برج تاریخی گلشن در شهرستان فامنین به اتمام رسید، اظهار داشت: برج گلشن در روستای خوش‌آباد واقع شده و متعلق به دوره قاجاریه است.

وی بیان کرد: بنای برج به صورت خشتی دارای زیر زمین با طاق گنبدی با خیز کم اجرا شده که دو طبقه دیگر بر روی آن احداث شده است، سقف طبقات بالا به صورت تیر چوبی و طبقه آخر بنا تزیینات گچ بری و شومینه اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان یادآور شد: راه ارتباطی طبقات از کاهش ضخامت دیوار خشتی و ایجاد پله میسر شده و ارتفاع بنا حدودا ۱۲ متر است که با اندود کاه‌گل پوشیده شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه بنا در موقعیت مناسبی در جنب میدان و پارک روستا قرار گرفته در صورتی که پارک و بنا به صورت هماهنگ ساماندهی شود، می‌تواند در جذب گردشگر موثر باشد. وی در پایان افزود : مسجد خوش‌آباد نیز واقع در این روستاست که در سال ۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

۳۵ خانه تاریخی واجد ارزش در همدان وجود دارد که با خطر تخریب مواجه هستند.

استان همدان دارای یک هزار و ۸۳۰ اثر تاریخی و باستانی است که حدود یک هزار اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.