ریزش قیمت طلا نزدیک است؟

0 10

طلا کار خود را در هفته گذشته در قیمت ۱۷۵۴ دلاری به پایان برد تا مرز مهم این روزها یعنی حمایت ۱۷۵۰ دلاری را همچنان به عنوان سنگر برای خود حفظ کند.

همچنین درباره روند کوتاه مدت قیمت طلا نتایج نظر تحلیل گران نشان داد که آنها بر این باورند که طلا برای حرکت به سوی مرز ۱۸۰۰ دلاری و عبور از آن نیاز به کاتالیزور پر قدرتی دارد. بازدهی ماهانه طلا از ابتدای نوامبر نشان می‌دهد طلا در یازدهمین ماه سال میلادی که در روزهای آخر آن قرار داریم مثبت ۷٫۴۴ درصد بوده است.

این در حالی است که طلا برای هفت ماه متوالی بازدهی ماهانه منفی را به ثبت رسانده بود که این طولانی‌ترین روند ماهانه نزولی طلا در پنجاه سال اخیر بوده است. تحلیل گران بر این باورند که در کوتاه مدت نمی‌توان انتظار روند صعودی خاصی در بازار طلا باشیم مگر اینکه اتفاق غیرقابل پیش بینی رخ دهد.

با اینکه فدرال رزرو این سیگنال را به بازارها داده است که گام بعدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می‌تواند کوچک‌تر باشد اما رفتار معامله‌گران نشان می‌دهد آنها برای ورود به بازار هنوز رغبت زیادی ندارند.

همچنین هفته بعد جرومی پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا در نشستی در واشنگتن سخنرانی خواهد داشت و چشم بسیاری از بازارها به سخنان او دوخته شده است. در حال حاضر بازارها شانس افزایش نیم درصدی نرخ بهره در نشست ماه دسامبر را بیشتر از افزایش ۷۵ صدم درصدی می‌دانند.

فعالان بازار بر این باورند که اگر در این نشست جرومی پاول سیگنالی انقباضی به بازارها ارسال کند می‌تواند انتظار فشار نزولی بیشتر بر قیمت طلا را در انتهای هفته آتی داشت. البته مسلم است که سیگنال‌های معکوس یعنی کاهش سرعت رشد نرخ بهره توسط او می‌تواند تا حدودی طلا را به سوی قیمت‌های بالاتر هدایت کند. این احتمال نیز وجود دارد که پاول سیگنال‌های غیرشفافی به بازارها مخابره کند که این موضوع احتمالا موضع تحلیل گران خنثی این هفته درباره روند قیمت طلا در کوتاه مدت را تایید کند.

منبع: اکو ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.