رزن شهرستانی با مهاجرت معکوس

0 7

نماینده مردم رزن و درگزین در مجلس گفت: رزن تنها شهرستان استان همدان بوده که دارای جمعیت معکوس است و از اهالی آن به دیار خود بازمی‌گردند که این امر نشان از رشد و توسعه شهرستان دارد.

حسن لطفی پنجشنبه ۱۱ خرداد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اگر می خواهیم شهرستان های رزن و درگزین رشد، توسعه و آبادانی داشته باشند باید آمارها مبتنی بر واقعیت و علمی باشد و اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم.

وی افزود: شهرستان رزن در ریل توسعه در حال حرکت بوده و ما از راه علمی و آمار واقعی با وفاق و همدلی و یک برنامه علمی محکوم به توسعه هستیم و به طور قطع با چنین روندی مشکلی در مسیر آبادانی شهرستان های رزن و درگزین نخواهیم داشت.

لطفی با بیان اینکه در اکثر حوزه ها شهرستان رزن و درگزین شاخص های خوبی دارند، اظهار کرد: فاز اول بهسازی معابر روستایی در کل کشور در حال اجراست که در این رابطه در حوزه بنیاد مسکن با انجام شدن بهسازی معابر ۱۰ روستای باقیمانده دو شهرستان فاز اول بهسازی به صورت صددرصد اجرا خواهد شد که در این صورت رتبه اول کشور را در این رابطه کسب خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد روستاهای رزن و درگزین به فیبر نوری متصل هستند، خاطرنشان کرد: در بحث فوریت های پزشکی دو شهرستان رزن و درگزین رتبه اول را در سطح استان دارند و در هر فاصله زیر ۴۰ کیلومتر یک فوریت پزشکی دارد.

لطفی با اشاره به تخصیص ۹۵ میلیارد تومان اعتبار از محل ماده ۵۶ برای احیاء و مرمت قنوات و کانال‌های آبرسانی شهرستان های رزن و درگزین مطرح کرد: این میزان اعتبار با پیگیری لازم در یک پروسه دو ساله برای پیشگیری از هر گونه بحران آب در این شهرستان‌ها دریافت شد که در حال حاضر با این اعتبار عملیات اجرایی پروژه از شهریورماه سال گذشته شروع شده است.

وی با بیان اینکه در تلاشیم در این پروژه‌ها ۶۶ قنات به بهره‌برداری برسد، افزود: امسال همه قنوات سطح شهرستان های درگزین و رزن به بهره برداری رسیده و لایروبی می‌شوند ضمن اینکه تعداد قابل توجهی نیز کانال آبرسانی از این اعتبار تخصیص داده شده در حال احداث است. 

وی ادامه داد: علاوه بر تخصیص ۹۵ میلیارد تومان اعتبار از محل ماده ۵۶ به احیاء قنوات و کانال های آبرسانی رزن و درگزین از کشاورزان نیز در این رابطه خودیاری گرفتیم که این امر موجب شد تا شهرستان رزن در استان همدان رتبه اول آب و خاک کشور را کسب کند.

لطفی تصریح کرد: با لایروبی و احیاء قنوات و کانال های آبرسانی حوزه رزن و درگزین از محل اعتبارات ماده ۵۶ میانگین حدود ۲۵۰ لیتر در ثانیه به آب شهرستان اضافه می‌شود که برابر ۱۰ چاه عمیق بوده و حدود ۴۰۰۰ تن به تولید گندم شهرستان افزوده می‌ شود و رقم قابل توجهی حداقل ۶۰ میلیارد تومان در سال نیز به درآمد مردم و کشاورزان این دو شهرستان اضافه خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ مجلس به بحث مناطق محروم ورود پیدا کرد که در این ارتباط ۱۰۸ میلیارد تومان برای جبران کاستی های منطقه در حوزه بهداشت و درمان، نوسازی مدارس، آب شرب و آبخیزداری به شهرستان های رزن و درگزین اختصاص داده شد که از محل این اعتبارات درمانگاه روستای چایان، ملابداق و یکی از روستاهای درگزین در احداث بوده و در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسند.

وی در ادامه به بیان اینکه رزن و درگزین در اکثر حوزه ها از جمله حوزه بهداشت و درمان دارای رتبه خوبی هستند، اظهار کرد: در حوزه بهداشت و درمان شهرستان عملیات اجرایی پروژه بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی شهرستان رزن در سال ۹۸ شروع شده و تاکنون دارای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی است ضمن اینکه این طرح اعتبار کافی دارد و در تلاش هستیم تا روند این پروژه سرعت و شتاب بیشتری به خود بگیرد.

لطفی با اشاره به اینکه برای تسریع در روند تکمیل پروژه بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی شهرستان رزن از پیمانکار طرح درخواست کرده‌ایم که تعداد نیروهای خود را افزایش دهد،گفت:در حال حاضر نمای ساختمان این بیمارستان آغاز شده و بر اساس قول های مساعد داده شده این طرح امسال به بهره برداری خواهد رسید و اگر هم به بهره برداری نرسد پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد را داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به تجهیز بیمارستان فعلی شهرستان رزن خاطرنشان کرد: بیمارستان فعلی شهر رزن فاقد دستگاه سی‌تی اسکن و تجهیرات پزشکی کافی و فاقد دستگاه دیالیز کافی بود که با پیگیری لازم ساختمان سی تی اسکن توسط یکی از خیرین ساخته شد و مابقی تجهیزات را وزارت بهداشت تأمین کرد.

لطفی با بیان اینکه بیمارستان فعلی شهر رزن تجهیزات فعلی آن تکمیل شده و بیمارستان جدید شهرستان هم در حال احداث است، تصریح کرد: شهرستان های رزن و درگزین دارای شش فوریت پزشکی در غینرجه، شهر رزن، شهر کرفس، شهر قروه درگزین، ساریجلو و شهر دمق بوده که در دوران کرونا هم‌پای بیمارستان رزن خدمات بسیاری را به بیماران ارائه می دادند.

‌وی همچنین با بیان اینکه از محل سفر وزیر بهداشت ‌۳۰ درمانگاه و خانه بهداشت در دو شهرستان رزن و درگزین احداث و راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان رزن فاقد درمانگاه تأمین اجتماعی بود و این درحالی بود که ۴۲ هزار نفر جمعیت شهرستان بیمه تأمین اجتماعی بودند و سالیانه ۲۹ میلیارد تومان بیمه پرداخت می کردند و بیمه تنها ۹۰۰ میلیون تومان صرف مردم شهرستان می کرد که با پیگیری لازم سال گذشته درمانگاه تأمین اجتماعی رزن افتتاح شد.

وی در ادامه با بیان اینکه هر کاری باید کارشناسی انجام شود و اگر غیر از این حرکت کنیم موفق نخواهیم شد، گفت: طبق برنامه ای که پیش بینی کرده بودیم و پیگیریم که به نتیجه برسد، ارتقاء روستای بابانظر به بخش بوده که تمام مراحل اداری آن انجام شده علاوه بر آن ارتقاء روستای شاهنجرین به شهر نیز امسال محقق می‌شود.

وی افزود: پروژه های کریدور شمال استان از محور اصله به کاج، کاج به قروه، قروه به رزن، رزن به دمق، دمق به اورقین و کبودراهنگ را برای آن تلاش زیادی کردیم و اعتبارات خوبی هم گرفتیم اما به علت مشکلی که در راه و شهرسازی استان اتفاق افتاد، پروژه ما را به تاخیر انداخت و نتوانستیم کل پروژه را به بهره برداری برسانیم.

لطفی با بیان اینکه بنا داشتیم طی هفت سال گذشته کل پروژه کریدور شمال استان به صورت صددرصدی را به بهره برداری برسانیم، تصریح کرد: در سال جاری ۹۰ درصد از پروژه کریدور شمالی استان در محدوده حوزه رزن و درگزین به بهره برداری خواهد رسید و ۱۰ درصد باقی مانده تعلل آن برعهده راه و شهرسازی استان بوده است.

نماینده مردم رزن و درگزین در مجلس اضافه کرد: ۱۴ کیلومتر کریدور شمالی استان در شهرستان فامنین و نیز بخشی از کریدور در بخش سردرود رزن جزو محدوده کبودراهنگ و فامنین بوده و از عهده ما خارج است و بعید می دانیم که به افتتاح برسد.

وی ادامه داد: بحث کنارگذر رزن طبق قول راه و شهرسازی باندی که از پلیس راه رزن به خروجی خمیگان بوده، باند رفت آن به سمت همدان امسال به بهره برداری خواهد رسید ضمن اینکه از پل ورقستان تا پلیس راه نیز هر دو به بهره ‌برداری می‌رسد.

لطفی بیان کرد: یکی از چالش هایی که در کشور وجود دارد این است که هیچ آمار و اطلاعاتی دقیق از هزینه هایی که مردم به دولت و دولت به مردم در تمامی حوزه ها پرداخت می‌کند، نداریم و متأسفانه دوشهرستان رزن و درگزین نیز یک‌پیوست از این‌نسخه ناخوانده هستند و دست نمایندگان مجلس و حتی مدیران کل در این رابطه خالی است.

وی افزود: این حق قانونی مردم است که تراز مالی شهرستان خود و میزان هزینه ای که به دولت می‌پردازند و خدمات دریافت می کنند را بدانند ضمن اینکه تاکنون دستگاه های خدمات رسان در این رابطه هیچ گاه پاسخگو نبوده اند. این آمار را ادارات ندارند و زیرساخت آماری کشور ضعیف است و برای همین شفافیت آمار وجود ندارد و مسائلی است که به مردم پاسخ داده نشده و حق قانونی مردم است که بدانند.

لطفی خاطرنشان کرد: چهار سند شامل برنامه سند توسعه روستایی، سند توسعه شهری، سند اشتغال و سند بحران از جمله اسناد تعریف شده در برنامه های ما برای شهرستان رزن بود که این اسناد به علت برخی کوتاهی های مسئولان دولتی در هفت سال گذشته ابتر باقی ماند و اگر اجرایی می ‌شد در کشور رتبه اول را کسب می کردیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.