راه اندازی سه بازارچه دائمی در سطح استان همدان

0 2

محسن معصوم علیزاده با بیان اینکه بحث بازارچه فروش صنایع دستی از اولویت های مهم و دستور رئیس جمهور بوده است اظهار کرد: بر این اساس استاندار همدان تصمیم ویژه ای برای ایجاد و راه اندازی بازارچه موقت و دائم دارد و به همین منظور در حال حاضر راه اندازی سه بازارچه دائم در شهرستان های همدان، نهاوند و ملایر در دستور کار است.

ضمن اینکه ۱۹ بازارچه موقت تابستانی نیز در سطح استان همدان دارای فعالیت است.

وی افزود: ۴۵ هزار نفر در حوزه صنایع دستی در سطح استان همدان فعالیت دارند و در حال حاضر دو شهر جهانی لالجین در حوزه سفال و سرامیک و ملایر در حوزه مبلمان منبت در استان همدان به شهرهای صنایع دستی معروف هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از برگزاری دومین جشنواره صنایع دستی بسیج هنرمندان این استان در هفته بصیرت با همکاری بسیج سازندگی سپاه در قالب محصولات و تولیدات صنایعدستی و هنرهای سنتی خبر داد و گفت: ۲۵ نفر از هنرمندان مشاغل خانگی همدان در ۱۲ رشته آثار صنایع دستی خود را در دومین جشنواره صنایع دستی بسیج هنرمندان همدان از یکشنبه ۱۰ دی به مدت هفت روز از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در فرهنگسرای آوینی شهر همدان به نمایش می گذارند. تراش سنگ های قیمتی، عروسک بافی، کاشی هفت رنگ، نقاشی روی سفال، پته دوزی، قلاب بافی، نقاشی روی شیشه، صنایع چوبی و زیور آلات سنتی از جمله رشته های منتخب حضور در این جشنواره است.

او همچنین افزود: این آثار در کمیته داوران ارزیابی و به نفرات اول تا سوم جوایزی اهداء می شود ضمن اینکه بعد از مشخص شدن نفرات برتر استانی این نفرات برتر در جشنواره های کشوری شرکت می کنند و در جمع بندی هنرمندان برتر بسیج انتخاب می شوند.

معصوم علیزاده خاطرنشان کرد: صدور ۲۸۵۰ فقره مجوز و تمدید پروانه و نیز ۶۸۰ فقره صدور مجوز تولید کارگاهی و تمدید ۲۵۰ فقره کارت های شناسایی صنایع دستی را از جمله اقدامات انجام شده این ادارهکل از ابتدای سال تاکنون میتوان برشمرد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید صنایع دستی را به گونه ای تولید کنیم که مورد نیاز مردم باشد، گفت: توجه به آموزش در حوزه صنایع دستی یکی از ضرورت هاست که در همین رابطه توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان برای شاغلان صنایع دستی سه دوره مدیریت تولید، برندسازی و فروش و بازاریابی برگزار شده است. آموزش هر چه بیشتر موجب تربیت هنرمندان بیشتر خواهد بود و در حوزه حضور در نمایشگاه ها به عنوان یکی از مهمترین کار هنرمندان صنایع دستی، هنرمندان با حضور در نمایشگاه قادر خواهند بود آثار خود را معرفی کرده و رقبای خود را بینند و ایده های جدید پیدا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه همدان یکی از ۱۰ استان برگزیده برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی است، ادامه داد: در سال جاری هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی سفال و مبل با ۲۵۸ غرفه در استان همدان برگزار شد. ضمن اینکه امسال در ۱۴ نمایشگاه حوزه صنایع دستی سطح کشور از استان همدان ۶۳ هنرمند شرکت کردند.

وی همچنین با اشاره به حضور امسال پنج نفر از هنرمندان حوزه صنایع دستی استان همدان در نمایشگاه های صنایع دستی ایتالیا و ترکیه، اضافه کرد: ایجاد و فراهم سازی شرایط شرکت هنرمندان حوزه صنایع دستی استان همدان در نمایشگاه های خارجی، حداقل در منطقه خاورمیانه را جزو اولویت های برنامه های خود قرار داده ایم که در همین رابطه در تلاش هستیم نسبت به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در کشور ارمنستان که ارتباط اقوام و فرهنگ با کشور ما دارند را برگزار کرده و هنرمندان صنایع دستی استان همدان بتوانند در این نمایشگاه آثار خود را به نمایش بگذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.