حمام تاریخی کردآباد کبودراهنگ در انتظار ثبت ملی

0 10

شهربان پرس به نقل از ایسنا، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ از ثبت ملی حمام تاریخی کردآباد در آینده نزدیک خبر داد.

مهدی غلامی درباره اقدامات حوزه ثبت بناهای واجد ارزش شهرستان کبودراهنگ در سال‌جاری بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ چند پرونده ثبت در دست بررسی است که کار بعضی از آنها مانند پرونده حمام تاریخی کردآباد، پل آلان‌علیا و حمام چارلی انجام شده و در انتظار ثبت هستند.

وی با اشاره به اینکه حمام روستای کردآباد متعلق به اواخر دوره قاجار است، افزود: نقشه برداری از حمام تاریخی کردآباد در سال ۹۹ انجام شد و پرونده ثبت بنا در لیست کاندیدای ثبت بناهای شهرستان قرار گرفت.
غلامی با بیان اینکه پس از تعطیلی این حمام، بنا بلا استفاده بود، اظهار کرد: این حمام تاریخی در سال ۱۳۹۴ توسط اداره میراث فرهنگی مرمت شد و پس از ثبت ملی و مرمت با اولویت حفظ بنا می‌تواند تغییر کاربری دهد.

به گفته رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ، حمام سنگی در روستای چارلی کبودراهنگ نیز جزء اولویت‌های بناهای ثبت ملی در این شهرستان است.

وی درباره این بنای تاریخی بیان کرد: حمام سنگی در روستای چارلی مشابه حمام سنگی باشقورتاران است و از مصالح بومی در ساخت این بنا استفاده شده است همچنین در این بنا از سنگ‌های موجود در منطقه برای جداره و طاق‌های بنا استفاده شده و به احتمال زیاد قدمت بنا به اواخر دوره‌های تیموری و صفویه برمی‌گردد.

غلامی در ادامه گفت: پل آلان‌علیا در نزدیکی روستای آلان‌علیا و شهر گل تپه قرار دارد و دیگر اثری است که در انتظار ثبت ملی قرار دارد، این‌ بنا در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی توسط استادکاران چیره دست ساخته شده که تاریخ ساخت پل در یک طرف و نام محلی پل در طرف دیگر بر روی سنگ‌ها نوشته شده است، این پل زیبا در سال ۱۳۹۹ شناسایی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.