تصفیه روزانه ۱۱۰ هزار متر مکعب فاظلاب در همدان

0 3

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان روزانه ۱۱۰ هزار مترمکعب را با روش لجن فعال چند مرحله ای تصفیه می کند.

به گزارش شهربان پرس، فرهاد بختیاری فر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: بیشتر پساب‌های این تصفیه خانه در نیروگاه برق شهید مفتح، باطری‌سازی صبانور، پتروشیمی هگمتانه و پتروشیمی ابن‌سینا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این تصفیه خانه در چهار مرحله طراحی شده که فاز اول و دوم آن در حال بهره‌برداری و ۲ فاز دیگر از برنامه‌های توسعه‌ای این تصفیه‌خانه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه بخش مایع این تصفیه خانه به صورت ۱۰۰ درصدی تکمیل شده و بخش لجن نیز پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی دارد، تصریح کرد: بخش لجن از بخش‌های بسیار مهم هر تصفیه خانه است چون با تولید کمپوست لجن می‌توانیم علاوه بر فروش و درآمدزایی از طریق آن، به حفاظت از محیط‌زیست کمک کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای تکمیل بخش لجن به اعتبار و تجهیزات نیاز داریم، تصریح کرد: نیروی انسانی متخصص و فضای فیزیکی برای تکمیل و بهره‌برداری از بخش لجن این تصفیه خانه وجود دارد و ما با تکمیل این بخش می‌توانیم کمپوست لجن را به کشاورزان و شهرداری‌ها بفروشیم.

بختیاری‌فر گفت: تصفیه خانه‌ فاضلاب تویسرکان با ظرفیت تصفیه‌ روزانه بیش از ۱۰ هزار متر مکعب و با سیستم تصفیه‌ لجن فعال و تصفیه خانه‌ فاضلاب سرکان با ظرفیت روزانه یک هزار و ۲۵۰ متر مکعب فعال هستند.

تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان

وی ادامه داد: تصفیه خانه‌ فاضلاب شهر نهاوند با ظرفیت روزانه بیش از ۱۴ هزار متر مکعب و با نوع سیستم تصفیه‌ای لجن فعال و تصفیه خانه‌ فاضلاب شهر کبودرآهنگ با ظرفیت روزانه سه هزار و ۸۰۰ متر مکعب پساب با سیستم تصفیه‌ای برکه تثبیت، نیز در استان فعال هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان یادآور شد: تصفیه خانه‌ شهر رزن نیز با ظرفیت پنج هزار متر مکعب در روز و تصفیه خانه‌ فاضلاب شهر اسدآباد با ظرفیت روزانه بیش از ۱۰ هزار متر مکعب هر ۲ با سیستم تصفیه‌ای لاگون هوادهی از دیگر تصفیه خانه‌های شهری در استان همدان هستند.

وی درباره تصفیه‌خانه‌های شهرستان ملایر، مطرح کرد: تصفیه‌ خانه‌ شهر ملایر با ظرفیت بیش از ۱۱ هزار متر مکعب در روز و با روش تصفیه‌ای لاگون هوادهی در حال بهره‌برداری است و تصفیه خانه‌ روستای حسین آباد ناظم در حال ساخت است که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل به ۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان

بختیاری‌فر با اشاره به فاضلاب‌های روستایی شهرستان همدان، مطرح کرد: تصفیه خانه‌ روستای سیمین با ظرفیت ۲۰۰ متر مکعب در روز فعالیت می‌کند و تصفیه خانه‌ روستای ارزانفود نیز با پیشرفت فیزیکی ۹۹ درصدی و ظرفیت ۷۲۷ متر مکعب در حال بهره برداری است و برای اتمام این پروژه ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی ادامه داد: تصفیه خانه‌های روستای ابرو با پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد و روستای یلفان با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد نیز برای تکمیل پروژه در مجموع به ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان افزود: دو پروژه‌ تصفیه خانه‌ روستایی دیگر نیز در روستای آبرومند شهرستان بهار و کرفس در شهرستان درگزین با پیشرفت فیزیکی ۷۵، در حال اجرا هستند که تصفیه‌خانه‌ کرفس به ۶۰ میلیارد ریال و تصفیه خانه آبرومند به بیش از ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل نیاز دارد.

شرکت آبفای استان همدان، ۶۸۰ هزار مشترک دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.