بیمارستان جدید اکباتان همدان راه‌اندازی می‌شود

این بیمارستان با اولویت پذیرش و بستری اطفال شروع به کار خواهد کرد.

0 28

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه متأسفانه بیمارستان اکباتان ۱۴ سال در دست ساخت است، تصریح کرد: در حال حاضر در مرحله تجهیز، اجرای کارهای عمرانی و محوطه سازی طرح هستیم و با نصب وسایل مورد نیاز در هفته دولت به بهربرداری خواهد رسید.

دکتر محمدمهدی مجذوبی شنبه ۲۴ تیرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور هشت طرح حوزه بهداشت و درمان از جمله تکمیل بیمارستان اکباتان، مرکز جامع سرطان، ساخت خوابگاه ریحانه ۲، بیمارستان جوراب ملایر، خوابگاه متاهلین، بیمارستان رزن و ۱۲ پایگاه اورژانس مصوب شد.

وی افزود: ۱۳۲۷ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده در سفر رئیس جمهور به همدان بود تا طی سه سال تخصیص پیدا کند که در سال نخست ۷۱۳ میلیارد تومان درنظر گرفته شده که تاکنون ۲۶۷ میلیارد تومان جذب شده است.

مجذوبی ادامه داد: ساخت مرکز جامع سرطان با کمک خیرین آغاز شد، سهم عمده این طرح با دانشگاه علوم پزشکی بود و با انصراف شخص خیر دانشگاه به تنهایی شروع کرد و اعتبار آن از محل سفر ریاست جمهوری تأمین خواهد شد و در این راستا بزرگترین مناقصه دانشگاه علوم پزشکی با مبلغ ۳۶۳ میلیارد تومان برگزار شد.

وی اضافه کرد: بزرگترین مناقصه تاریخ دانشگاه علوم پزشکی همدان سال گذشته به مبلغ ۳۶۳ میلیارد تومان برگزار شد و این طرح از ابتدای سال آغاز به کار کرد که به نظر می رسد طی مدت ۱۸ ماه به پایان برسد.

مجذوبی با بیان اینکه متأسفانه بیمارستان اکباتان ۱۴ سال در دست ساخت است، تصریح کرد: عملیات اجرایی بیمارستان اکباتان ۱۴ سال پیش آغاز شد که تا چهار سال قبل در حد اقدامات اولیه مانده بود و از دو سال پیش سرعت اجرایی شدن این طرح قوت گرفت و در حال حاضر در مرحله تجهیز، اجرای کارهای عمرانی و محوطه سازی طرح بوده و با نصب وسایل مورد نیاز در هفته دولت به بهربرداری خواهد رسید.

مجذوبی خاطرنشان کرد: برای تکمیل بیمارستان ۲۷۰ تختخوابی اکباتان تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ۲۵۰ میلیارد دیگر تا تکمیل تجهیزات نیاز است که بخشی از آن تأمین شده است.

وی گفت: شاخص تعداد تخت های بیمارستانی در استان همدان به نسبت جمعیت از میانگین کشوری پایین تر است به طوریکه شاخص کل کشور ۱.۸ و شاخص استان ۱.۴ بوده و با افتتاح بیمارستان اکباتان بخشی از این کمبود جبران خواهد شد و برای رسیدن به شاخص کشوری نیاز به بهره برداری از بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی است.

مجذوبی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴۰ طرح حوزه علوم پزشکی به متراژ ۲۴۰ هزار متر در دست اجراست که ۱۰۰ هزار متر آن مربوط به بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی است، به طوری که مکان، اعتبار و بودجه برای ساخت این طرح مشخص شده و در دو ماه آینده کلنگ زنی خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: در ۲۰ ماه گذشته ۱۶ طرح از جمله بیمارستان ۸۰ تختخوابی فاطمیه، سردخانه واکسن غرب کشور، پایگاه سلامت در سولان، محمدیه، آزادی، رضوان، مرکز جامع سلامت قاسم آباد شهید بهشتی، مرکز دیالیز شهید قدوسی نهاوند، ۲۰ واحد خوابگاه متاهلین، بخش دندان پزشکی تحت بیهوشی در بیمارستان پورسینا بهار، مرکز نوآوری و شتاب دهی و خوابگاه شهید همدانی به بهره برداری رسیده است.

بهره‌برداری از فاز دوم خوابگاه ریحانه مهرماه امسال

وی بیان کرد: برای فاز دوم خوابگاه ریحانه با ظرفیت ۴۰۰ نفر تاکنون ۷۵ میلیارد تومان هزینه شده که ۲۰ میلیار تومان دیگر برای کارهای عمرانی و ۱۰ میلیارد تومان دیگر برای تجهیز نیاز است که با تکمیل این طرح امید است بتوان در مهرماه سال‌جاری دانشجو جذب کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: در هفته دولت فاز دوم خوابگاه ریحانه افتتاح خواهد شد که با افتتاح این طرح ظرفیت خوابگاه ها ۴۰۰ نفر افزایش خواهد یافت و به ارتقاء کیفیت خوابگاه های دانشجویی کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: تنها هشت درصد از دانشجویان متقاضی خوابگاه متاهلین موفق به اسکان شدند که آمار استاندارد کشوری ۱.۶ است و در سال جاری با برنامه های درنظر گرفته شده امید است ۲۰ واحد دیگر نیز در دهه فجر امسال افتتاح شود و شمار خوابگاه های متاهلین به ۷۰ واحد می رسد و  تا پایان سال آینده به ۱۱۰ واحد افزایش خواهد یافت.

تلاش برای راه‌اندازی مرکز سلول درمانی در پردیس دانشگاه

وی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم مرکز سلول درمانی در پردیس این دانشگاه راه اندازی شود و در حال حاضر تیم مشترکی در حال آغاز به کار در حوزه نازایی هستند. دانشگاه علوم پزشکی طی یک‌سال گذشته هفت طرح ملی با اعتبار سه میلیارد  تومان با وزارت بهداشت منعقد کرده که شامل چهار طرح مسأله‌محور و سه طرح محصول‌محور است که در سال های اخیر ۶۹ محصول تولید شده و ۱۹ محصول آن مربوط به سال گذشته است.

افتتاح مرکز رادیوگرافی بیمارستان بعثت در هفته دولت

مجذوبی با بیان اینکه همدان تاکنون فاقد خدمات رادیوگرافی بود و در هفته دولت مرکز رادیوگرافی بیمارستان بعثت افتتاح خواهد شد، مطرح کرد: ۱۷ طرح دیگر تا هفته دولت به بهر برداری خواهد رسید که در کل کشور ۲۰۰۰ طرح طی ۲۰ ماه گذشته با وزارت کشور منعقد شده که ۱۱۱ طرح به همدان تعلق پیدا کرده است،

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان از ظرفیت های زیادی برخوردار بوده، به طوری که دارای ۱۱ دانشکده و ۱۴ هزار نیروی انسانی نظیر ۵۰۹ نفر عضو هیأت علمی، ۷۱۰۰ نفر دانشجو و بیش از ۵۰۰ نفر دانشجوی اتباع و ۲۰ مرکز تحقیقاتی است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ سرانه ورزش دانشگاه از ۴۰۰۰ متر به ۸۰۰۰ متر ارتقاء یافت و راه اندازی همراه‌سرا برای نخستین بار در همدان با کمک خیرین در بیمارستان بعثت آغاز شد که با اختصاص این مجموعه ۲۱ واحدی دیگر مشکلی برای اسکان همراهان بیماران نخواهد بود.

مجذوبی بیان کرد: در حوزه تحقیقات از سال گذشته رویکرد جدیدی در حوزه فناوری در نظر گرفته شده به طوریکه در مدت زمان کوتاه موفق به رسیدن به جایگاه هفتم و قرار گرفتن در بین دانشگاه های تیپ دو کشور شدیم و بعد از ماه ها پیگیری پارک علم و فناوری دانشگاه مصوب شد تا بستری مناسب برای رشد و فعالیت اساتید و محققان داخل و خارج دانشگاه برای تبدیل علم به فناوری های نوین را فراهم کند.

وی در پایان یادآور شد: اجرای ۱۱۱ طرح با اعتبار ۱۸۳ میلیارد تومان در همدان با وزارت بهداشت عقد قرارداد شده که تاکنون ۴۰ میلیارد تومان از آن تخصیص پیدا کرده است.

تبدیل مرکز بهداشت به پارکینگ بیمارستان اکباتان

مدیر منابع فیزیکی و طرح های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز به هنگام بازدید خبرنگاران از بیمارستان ۲۷۰ تختخوابی اکباتان گفت: بیمارستان آموزشی و درمانی اکباتان در مساحتی به وسعت ۲۸ هزار متر و در ۱۲ طبقه احداث شده که ساختمان قدیمی آن دارای ۹ طبقه است.

علیرضا طاهری درباره علت ساخت بیمارستان اکباتان در این مکان پرتردد توضیح داد: نبود زمین به وسعت بالا در همدان ما را ناگزیر از ساخت بیمارستان در محلی پرترافیک کرد، با این وجود پارکینگی با ظرفیت ۲۳۰ خودرو پیش بینی شده و ساعت ملاقات بیماران در زمان های کم تردد مثل ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰ درنظر گرفته شده است و از محوطه ساختمان مجاور که متعلق به مرکز بهداشت شهرستان است، به عنوان پارکینگ برای مراجعان استفاده خواهد شد.

مدیر مرکز آموزشی، درمانی .و پژوهشی اکباتان نیز بیان کرد: این بیمارستان دارای دو ساختمان بوده که ساختمان تازه ساز برای پذیرش و کارهای اداری و ساختمان کنار آن برای درمان و بستری در ۹ طبقه طراحی شده است.

امکان فرود بالگرد در بیمارستان اکباتان وجود ندارد

مسئول عمران و اجرایی طرح بیمارستان اکباتان نیز اظهار کرد: با توجه به موقعیت مکانی بیمارستان در حال حاضر امکان فرود بالگرد در نظر گرفته نشده است.

محمد باقری ادامه داد: این مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی است و با تصمیم مسئولان دانشگاه علوم پزشکی  همدان با اولویت پذیرش و بستری اطفال راه اندازی می شود، در گام نخست ۷۰ درصد ظرفیت تخت های این بیمارستان برای بستری و درمان نوزادان در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: هر طبقه دارای ۵۰ تخت بیمارستانی است و هر بخش دارای دو اتاق چهار تخته و اتاق های دو تخته و یک تخته است که مطابق استاندارهای سلامت است. این مرکز دارای هفت اتاق عمل و چهار بخش ویژه، ان.آی.سی.یو، زنان و سی.سی.یو است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.